Циститът е едно от най-разпространените заболявания, а през летните месеци опасността да се разболеем, нараства многократно.
Циститът може да бъде остър или хроничен спорен начина на протичане. А в зависимост от причинителите може да бъде:
инфекциозен-причинен най-често от гъбички, вируси, хламидии или бактерии
неинфекциозен-причинен от лекарства или лъчетерапия
Това възпаление на лигавицата на пикочния мехур заплашва голяма част от нежния пол, но се среща във всички възрастови групи. Съпроводен е с редица неприятни симптоми като парене и болка при уриниране, болки в долната част на корема и/или кръста, чести позиви за уриниране, а понякога наличие на кръв или/и бактерии в урината.
Причините за появата на цистит могат да бъдат различни: най-често охлаждане на организма. Една дори лека настинка на море или басейн може да доведе до симптоми на цистит, затова трябва да се пазим от простуда.
Запекът и задържането на урина също са фактори за поява на цистит. Затова е важно да не се пренебрегват позивити за уриниране, да се приематат достатъчно течности, а хранителният режим да включва по-лесни за храносмилане продукти и богата гама от плодове и зеленчуци.
Бременност, климакс, преумора, дори бурен секс и наличие на съпътстващи заболявания могат да причинят цистит-например камъни или туморни образувания в пикочния мехур или аденом на простатната жлеза.
Трябва да се отбележи, че употребата на алкохол, кофеин и пикантни храни могат да обострят цистита, затова трябва да се избягват.
Профилактиката на цистита трябва да включва и висока лична хигиена.
При остри случай лечението трябва да бъде проведено с антибиотици (фосфомицин или флуорхинолони). Но редица билки са също добър вариант за преодоляване на началните симптоми самостоятелно или в комбинация със спазмолитици или други медикаменти.
Червената боровинка е много подходяща при бременни и деца. Екстрактът от червена боровинка съществува в аптечната мрежа под формата на таблетки, сироп или сашета.
Богатият състав, който включва флавоноиди, арбутин, витамин Ц, дъбилни вещества и други, го прави подходящ избор при лечението на цистита.
Антибактериалното действие на това чудотворно растение се дължи на факта, че чрез повишаване киселинноста на урината се осъществява по-лесното елиминиране на всички патогенни микроорганизми.
Съдържащите се в червената боровинка проантоцианидини имат доказана анти-канцерогенна активност.
Други много полезни и с доказана ефективност при цистит билки са: мечо грозде, бреза, царевична коса, полски хвощ, живовляк. Хранителните добавки, съдържащи екстракти от горепосочени растения, могат да бъдат лесно открити в аптечната мрежа.
Комбинации от няколко билки под формата на чай са също правилен подход за профилактика или лечение на цистит.