Всеки би искал да има красива, гладка кожа, с минимум несъвършенства и повече блясък и жизненост. Красивата кожа е здрава кожа. Дерматолозите и специалистите в тази област съветват да не забравяме, че кожата е жив орган и изисква както вътрешно, така и външно подхранване, за да бъде здрава – да приемаме здравословна и разнообразна храна, но и да я предпазваме от външната среда чрез различни продукти.
Колко продукта за лице и тяло имате? А колко от тях ползвате? А знаете ли, че употребата на повече от три продукта например за лице, в повечето случай би нанесла вреда, отколкото полза и желан ефект.
Най-външния слой на кожата – епидермисът, ние често обилно покриваме с лосиони, кремове, тонери, ексфолианти и много други препарати. Най-важното условие да запазим кожата си здрава е да се стремим да съхраним цялостта на епидермиса. Ако при някои от седмичните си къпания, си спестим грубото търкане на цялото тяло с детергент, ще осигурим повече време на кожата си да се възстанови от щетите, нанесени от честото къпане. Препоръчително е да използваме по-мек сапун, който изсушава кожата по-малко и да нанасяме овлажняващ лосион след баня.
Когато говорим за това от какво се нуждае кожата най-очевидното е, че здравата кожа трябва да бъде чиста.
Почистване – като най-основен момент в грижата за кожата – почистването премахва излишната мръсотия, себум, отпушва порите, но и подготвя кожата, ако ще бъде употребен друг продукт, за да могат неговите активни съставки да проникнат в кожата и да бъдат най-ефективни. Изберете подходящо почистване за лицето според типа кожа и не използвайте един и същ продукт за лице и тяло. За лицето формулата на препарата трябва да бъде без сапун – масажирайте продукта в продължение на 20 секунди, за да може да си свърши работата.
Вода – Човешкото тяло е пълно с вода, 2/3 от това което сме е вода. Водата изчиства токсините от тялото ни, позволява на нашите клетки да абсорбират хранителни вещества. Но водата не е константна. Чрез най-основните процеси в тялото, като дишане, изпотяване водата се отделя от нашите клетки, а за да функционират те правилно ние трябва да приемаме много вода, за да възвърнем загубеното количество. По отношение на хидратацията, кожата е по-различна от оснаталите части на тялото. Водата помага да се отстранят замърсяванията по кожата, да изглежда гладка. За да бъде добре хидратирана кожата, трябва да приемаме на ден по 2 литра вода.
Естествени мастни киселини – Есенциалните мастни киселини са важен компонент на всяка здравословна диета. Те помагат да се изгради (на база липиди) клетъчните мембрани , които държат във вода и хранителни вещества. В случай на кожата, тези липиди също формират масло – бариера, която предпазва кожата от UV увреждане и замърсители.
Без естествени мастни киселини , кожата, клетъчните мембрани и цялостната защитна бариера не може да работи ефективно. Кожата остава прекалено изложени , обезводнени и склонни към образуването на по-вреден тип себум, който я прави суха , възпалена и проблемна.
В естествените мастни киселини , които трябва да пазят кожата са предимно омега-3 и омега-6 мастни киселини. Омега-6 се намира в много храни, включително птиче месо, зърнени храни и олио за готвене , така че вие вероятно получавате достатъчно от тях. Омега-3 мастните киселини са малко по -трудни, тях ще намерите в риби, като сьомга и сардини, в ленено семе и шафраново масла, боб, орехи и спанак . Някои кожни експерти препоръчват и друг мастни киселини, гама- линоленова киселина (GLA) , заради нейните противовъзпалителни ефекти. GLA се намира предимно в растителните масла .
Може да е полезно да взимате омега- 3 или GLA като добавки, за да подобрите здравето на кожата.
Омега мастните киселоно може да подобрят вашата кожа отвътре. А следващата много важна стъпка е да я защитите и отвън.
Слънчева защита – Използвайки всеки ден слънцезащитен крем за лице, вие се предпазвате не само от кожни заболявания – като рак, но и предпазвате кожата си от преждевременно стареене и запазвате нейната еластичност. Всъщност, кожата която изглежда състарена е по-скоро увредена от слънцето. За да защитите кожата от въздействието на слънцето, може да изберете или химически слънцезащитни продукти , като авобензон или оксибензон или физическа едно , като цинков оксид или титанов диоксид . Така или иначе, търсете слънцезащитен фактор ( SPF ) над 15 , и да го прилага най-малко 20 минути, преди излагане на слънце. По този начин активните съставки имат време да влезат в сила преди излагане на ултравиолетови лъчи.
Антиоксиданти – Антиоксидантите са от полза за сърдечносъдовото здраве и превенцията на рака. Те се срещат във всички видове храни, включително плодове, зеленчуци, морски дарове и маслата. Антиоксидантите унищожават така вредните за организма ни свободни радикали, които са инициатори на редица проблеми и заболявания на тялото.
Въпреки че много различни антиоксиданти могат да бъде от полза за кожата, два заслужават по-специално внимание:
Витамин C – Изгражда колаген за гладка, стегната кожа. Ще го намерите в пълнозърнестите храни, ябълки и цитрусови плодове. Като дневната доза трябва да бъде поне 75 милиграма на ден.
Витамин Е – защитава клетъчните мембрани и “повишава” кожа-базирани хранителни вещества, които отблъскват UV увреждане. Намери го в масло от пшеничен зародиш, бадеми, и фъстъчено масло. За целта са нужни поне 15 милиграма на ден
Други разкраяващи кожата антиоксиданти са селен, тиамин, бета-каротин и цинк.