В разговор с психотерапевта Марина Стойчовска обсъждаме какво представлява психотерапията, как човек може да се запознае малко по-подробно с различните видове психотерапия, каква е разликата между психология и психотерапия. На базата на седемгодишен опит във воденето на обучителен курс по психотерапия тя разказва за спецификите, които съпътстват един специалист в подготовката му за психотерапевт.
Здравей Марина, би ли споделила какво представлява психотерапията?
Отговорът се крие в самата дума. Това е терапия на психиката, като особеното е, че става чрез думи. Но не чрез обичайните разговори, които можем да проведем с всеки, а чрез определен тип слушане, коментиране, правене на връзки и разрушаване на стари нефункционални такива.
Има ли разлика между психология и психотерапия?
Да, има. Както казах психотерапията е дейност насочена към терапия, лечение на психиката. Психологията е наука за човешката психика, но не се отнася само до терапията й, а обхваща и много други области, като социална психология, психология на развитието, педагогическа психология и т.н.
Каква подготовка преминават психотерапевтите, за да могат да лекуват с думи?
Нужно е да са завършили определена хуманитарна специалност (психология, медицина, социални дейности и т.н.). След това преминават специализация в конкретна парадигма с продължителност между 4 и 6 години, в която е включена лична терапия, сериозна теоретична и практическа подготовка и работа под супервизия.
Какво означава „определена парадигма“?
Съществуват различни разбирания за човешката психика и начини за работа с нея. Парадигмата (наречена още школа, модалност) е конкретна концепция, на която се гради методология за работа с човешкото страдание. Хората, обучаващи се в съответна школа, се запознават и навлизат в дълбочина в определен начин на работа.
Какви видове парадигми съществуват?
Те са страшно много и е трудно да бъдат изброени. Аз организирам курс, в който представям седем от тях: психодрама, когнитивно-поведенческа терапия, психодинамично интервю, позитивна психотерапия, гещалт терапия, хипнотерапия, арт терапия. Но съществуват и други парадигми-логотерпия, транзакционен анализ, схематерапия и т.н.
Как протича този курс?
В рамките на няколко месеца правим по три срещи за всяка парадигма. Аз запознавам участниците с теория, а след това демонстрирам конкретни техники, които впоследствие хората от курса упражняват, влизайки в ролята на клиент или терапевт. Целта е всеки участник да опита съответните техники от едната и от другата страна, за да може да ги усети максимално.
Само специалисти в областта на психологията и психотерапията ли могат да се включат в курса?
Не. От около 7 години водя този курс, като стартирам два пъти годишно нова група. Почти във всяка група до сега е имало хора от други професии, които са любопитни към психологията и в частност към психотерапията.
Ще стартира ли скоро нов такъв курс?
Да, нов курс по психотерапия ще стартира на 20-ти май. Срещите ще се провеждат всеки четвъртък от 13:00 до 16:00 часа.
Ако човек трябва да избира между лична терапия и курса по психотерапия, какво да избере?
Двете са много различни. Могат да вървят успоредно. Личната терапия цели себеопознаване и себеразбиране, облекчаване на някакво лично страдание, решаване на проблеми и дилеми. А курсът е обучителен и там човек отива да научи не за себе си, а за психотерапията.
А как човек да избере добър психотерапевт?
Обикновено хората избират по препоръка, но това не винаги е гаранция за добър избор. Ако определен специалист е помогнал на някого заради своята специфичен подход, това не означава, че този подход ще е полезен за някой друг. Ето защо единствения ориентир е това дали съответният колега е покрил нормативните и образователни изисквания за психотерапевт. От там нататък е нужно човек да се опитва докато не срещне специалиста, на когото усеща, че може да има доверие и после да мисли заедно с него какво го е задържало точно в този кабинет и какво го е накарало да си тръне от другите. Защото този избор никога не е случаен и говори много и за самия клиент.
Какво послание би отправила към читателите на Форум Здраве?
Хората, които искат да научат повече за психотерапията, могат да се включат в курса. А ако някой има любопитство към себе си, нека не се колебае да посети психотерапевт или психолог. Не е задължително да имаме голям проблем, за да потърсим такъв специалист.
Повече информация за предстоящия курс по психотерапия можете да научите тук