Варикозните вени са най-често резултат на застояване на кръв във вените, което се дължи на повредена клапа. Най-неприятни са силната болка, изморени и натежали крака, изпъкналост на вените, а рискът от флебити също не е за пренебрегване. Ако вената не е възпалена, може да си помогнете с природна медицина.
Ако забележите оток или втвърдени буци, незабавно потърсете лекар, защото опасността от образуване на съсирек в тези случаи е най-голяма.
Боровинките съдържат биоактивното вещество антоцианозид. То притежава веноукрепващи и защитаващи вените свойства и приемайки боровинките под формата на стандартзиран екстракт, вие ще се предпазите от възпаление.
Бромелаинът е много интересен храносмилателен ензим. В най-голямо количество се среща в ананаса. Обикновено се среща в комбинация с други вещества в препарати за редукция на теглото. Но е много интересно да се отбележи способността на този ензим да усвоява фибрина. А именно фибринът може да се разполага около варикозните вени и да ги превърне в по-твърди буци. Важно е бромелаинът да се приема между храненията, за да разгради фибрина, а не белтъците, съдържащи се в храната.
Витамин C е задължителен при лечението на варикозни вени. Трябва да се знае, че в по- високи дози (2000-3000 мг) той също укрепва стените на вените.
Дивият кестен и Бодливият залист са също две растения с изключително действие при разширените вени.
Дивият кестен е много добър венотоник. Т.е. подобрява способността на вените да се стягат и съкращават и съответно ги предпазва от възпаление. Може да се приема под формата на хранителна добавка (най-добре стандартизиран екстракт) или да се полза под формата на гел самостоятелно или в комбинация.
Бодливият залист също е важно да се приема под формата на стандартизиран екстракт. Той предотвратява възпаленията на вените.
Много е важно още при първите симптоми да се предприемат необходимите мерки. Грижете се за здравето си и не подценявайте нито един симптом.