Фибромиалгията е заболяване, което се характеризира с повсеместна мускулно-скелетна болка, придружена от умора, както и разтройства на паметта и настроението. Учените са установили, че това заболяване се дължи на неправилния начин по който мозъка възприема болковото усещане.
Първите симптоми на фибромиалгия понякога се появяват след физическа травма, силен стрес, операция или инфекция. Фибромиалгия се среща по-често при жените отколкото при мъжете. Установена е, че повечето хора, които развиват това заболяване страдат също от някои от други заболявания като: тензионно главоболие, болки в темпоромандибуларната става, безспокойство, депресия или синдром на раздразненото дебело черво.
Симптоми:
- Повсеместна болка в мускулите. Описва се като тъпа болка в различни части от тялото, която продължава повече от три месеца. Болката засяга и двете половини на тялото и се наблюдава както под нивото на кръста така и над него.
- Умора. Хората с фибромиалгия обикновено се събуждат уморени дори и след продължителен сън. Много често сънят им се смущава от болката и освен това те развиват други проблеми от рода на сънна апнея и синдром на неспокойните крака.
- Когнитивни проблеми. Пациентите изпитват затруднения да останат фокусирани, да се концентрират и бъдат внимателни при изпълнение на мисловни процеси.
Причини:
Точната причина за заболяването все още не е установена, но е доказано, че редица фактори допринасят за появата му.
- Генетична предиспозиция Развиване на заболяването се наблюдава при родственици по права линия от последователни поколения, което навежда на мисълта, че най-вероятно определени генни мутации се предават по наследство.
- Инфекции Доказано е, че някои инфекции могат да тригерират заболяването.
- Физическа и емоционална травма. Стресът причинен от такава травма води до промени в концентрацията на невромедиаторите в нервната система и разстройва механизма за предаване на болката.
Какво причинява болката при фибромиалгия?
Учените смятат, че продължителната стимулация на нервната система води до покачване на нивата на определени невротрансмитери (молекули, които сигнализират болка) в мозъка. В резултат на това някои рецептори биват свръх стимулирани, развиват ‘памет’ за болката, и стават свръхчувствителни.
Рискови фактори включват пол, фамилна обремененост, ниво на стрес, както и ревматоиден артрит.
Усложнения. Заболяването влияе силно негативно върху начина на живот поради постоянната болка, съчетана с безсъние и безпокойство. Резултатът е намалена работоспособност и семейни проблеми. Оставено нелекувано във времето, състоянието може да доведе до депресия.
Лечение
Лечението на това заболяване включва както медикаменти така и промени в начина на живот на пациента. Някои лекарства помагат за овладяването на болката и подобряване качеството на съня. За целта се прилагат обезболяващи, антидепресанти както и антиепилептици в определени случаи.
Дълготрайното повлияване на симптомите може да се постигне само ако медикаментозната терапия се комбинира с подходяща промяна в начина на живот:
- Аеробни упражнения, разходки, плуване и каране на колело
- стречинг и подобряване на стойката на тялото
- намален прием на алкохол и кафе
- достатъчно количество сън
- практикуване на техники за контрол на емоционалния стрес
- избягване на пренатоварването
- йога, дихателни техники и медитация
- здравословно хранене и прием на хранителни добавки, ако е установен недостиг на даден нутриент
Пациентите трябва да постигнат оптимална физическа активност, като избягват както пренатоварването така и липсата на движение. Най-благоприятен е двигателен режим, който тонизира мускулатурата, но не я натоварва до нивото на спазми и силни мускулни болки. Тъй като умората е един от главните симптоми на заболяването, достатъчното количество сън е от ключово значение. Редовните упражнения са задължителни, като може да се обърнете към физиотерапевт за да подберете най-подходящите за вас. Трябва да се избягват периоди на намалена физическа активност последвани от рязкото и подновяване. Ако по една или друга причина ви се случи да прекъснете занимания започнете отново с постепенно увеличаване на интензивността и честотата на заниманията. Не се пренатоварвайте в дните с намалена симптоматика на фибромилагия и не ограничавайте активността си прекомерно в дните на влошаване.
Някои алтернативни терапии, които могат да са от полза при това състояние включват:
- акупунктура
- акупресура
- йога
- медитация
- масажи
- тай чи
- ароматерапия
- билколечение
- биофийдбек
- пилатес
Както вече споменахме фибромиалгията често е съпроводена от постоянна умора, отпадналост и апатия. Освен физическата активност и храненето, редица пиродни средства също помагат да се справим с проблема и да подобрим трайно състоянието при фибромиалгия.
Как да възстановим баланса на нервната система и да се справим успешно с хроничната умора и безсънието с помощта на ефикасни билки и полезни супер храни ще научите по време на предстоящия онлайн мастър клас. Повече информация за събитието и записване за участие ще откриете тук.