Статия на маг.фарм. Бояна Иванова, фитотерапевт и консултант по балансирано хранене
Острата диария е често срещано състояние, особено през летните месеци. Освен временно неразположение, тя може да стане причина за дехидратация, възпаления на храносмилателния тракт и общо отслабване на организма. Медикаментозното лечение след консултация със специалист, както и навременната хидратация на организма са първите действия, които да предприемем. Много често, след прекарано хранително разстройство настъпват неблагоприятни промени в чревната микрофлора и се налага приема на пробиотици докато се възвърне баланса.
Могат ли билките да ни помогнат да се възстановим по-бързо в такава ситуация?
Билките не само допълват действието на медикаментите но и намаляват възпалителните процеси в организма, причинени от патогенните микроорганизми. Можем да групираме билките в зависимост от типа на положително въздействие, което оказват и респективно на техния състав.
Билки със затягащо (адстрингентно) действие.
- Плод от дрян (Cornus mas)
Плодът на дряна съдържа танини, флавоноиди, витамин C и притежава адстрингентно, противовъзпалително и антимикробно дейтсвие. Приемът му е подходящ при диария.
- Плодна кора от нар (Punica granatum)
Обвивката на плодовете от нар съдържа танини, полизахариди и др. и притежава затягащо и противовъзпалително действие.
Внимание! Не трябва да се бърка с кората от стъбло и клони на растението, която не бива да се използва за лечение, отровна е!
- Лист от малина (Rubus idaeus)
Изсушените листа на малината съдържат танини, витамин C, флавоноиди, слузни вещества и действат противовъзпалително и затягащо. Някои проучвания дори показват противовирусното им действие. Можем да ги използваме при диария с колики, както и при повишена киселинност на стомаха.
- Лист от къпина (Rubus fruticosus)
Изсушените листа на къпината имат подобен състав и действие на малиновия лист и също можем да ги използваме при разстройство за затягане и премахване на възпалението.
- Стрък от камшик (Agrimonia eupatoria)
Билката включва връхните цветоносни части на растението и съдържа танини, флавоноиди, витамин C и K, полизахариди и органични киселини. Притежава затягащо и жлъчегонно действие и можем да я използваме при стомашно-чревни възпаления с диария и възпаление на жлъчните пътища и жлъчния мехур.
- Коренище и корен от градско омайниче (Geum urbanum)
Действието на тази билка е противовъзпалително, кръвоспиращо и затягащо. Добър ефект от прима се наблюдава при колики с диария, повръщане и газове.
- Коренище от планински очиболец (Potentilla erecta)
Билката притежава затягащо, противовъзпалително и кръвоспиращо действие и се прилага при възпаление на стомаха, червата под формата на тинктура.
- Трева от шапиче (Alchemilla vulgaris)
Шапичето (цариче) се прилага като затягащо средство и при колики.
Кои билки, навици и храни помагат да се справим с най-честите храносмилателни неразположения и да се радваме на добро храносмилане ще научите по време на предстоящия онлайн клас. Повече информация за събитието и записване за участие ще откриете тук
Билки, които действат спазмолитично и болкоуспокояващо.
Храносмилателните разстройства често биват придружавани от болки в корема, които отшумяват бавно. Приемът на следващите билки може да нормализира перисталтика и да премахне болката.
- Плод от копър (Anethum graveolens)
Изсушените плодове на копъра съдържат етерично масло, тлъсто масло, флавоноиди и притежават силно спазмолитично действие.
- Плод от ким (Carum carvi)
Плодовете от ким също се прилагат при спазми и метеоризъм.
- Лист от маточина (Melissa officinalis)
Маточината е подходящо допълнение към терапията тъй като тя действа успокояващо при храносмилателни нарушения и потиска гаденето и повръщането. Съдържа етерично масло, танини и др.
- Цвят от Лайка (Matricaria chamomilla)
Лайката притежава силно противовъзпалително, антисептично, болкоуспокояващо и спазмолитично действие. Приемът на чай от лайка бързо облекчава болката, спазмите и подуването на корема. Лайката също помага за възвръщане на апетита при захранване след прекаран гастроентерит.
Билки, които притежават регенеративно действие и помагат за възстановяването на лигавиците.
- Семе от сминдух (Trigonella foenum-graecum)
Семената от сминдух съдържат стероидни сапонини, слузни вещества, горчиви вещества, малко етерично масло и витамини. Подобряват апетита и помагат на организма да се възстанови от изтощително заболяване с отслабване.
- Стрък от жълт кантарион (Hypericum perforatum)
Активните компоненти на жълтия кантарион включват хиперицин, псевдохиперицин, флуороглицинол и др. Жълтият кантарион действа силно противовъзпалително и антисептично на храносмилателната система. Също така притежава регенериращо действие на лигавиците и спомага оздравителния процес.
Внимание! Жълтият кантарион има фотосенсибилизиращо действие, което налага да се избягва продължително излагане на слънце по време на приема му поради риска от пигментации на кожата.
В заключение можем да подчертаем страхотният ефект на билките като допълнение на лекарствената терапия при разстройство (диария). Когато комбинирате билки с различно действие можете получите максимални резултати. Внимание! Приемът на билки трябва да се извършва след консултация при квалифициран специалист, за да се минимализира риска от нежелани взаимодействия с лекарствената терапия.
Искате ли да започнете персонална програма по билколечение и балансирано хранене?
маг.фарм. Бояна Иванова, фитотерапевт и консултант по балансирано хранене изготвя индивидуална холистична програма, насочена към нормализиране на теглото и хормоналния баланс, подобряване на храносмилането, укрепване на имунитета, справяне със стреса и безсънието и др. Научете повече за програмата тук: https://www.vitanaturale.eu
Контакти: Е-mail boyana@vitanaturale.eu / Тел. 0884-789-278